domy jednorodzinne bliźniaki

Domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej

Często bywa, że chcielibyśmy mieszkać przez ścianę z rodziną lub przyjaciółmi. Jeśli ponadto dysponujemy z sąsiadem wąskimi działkami, dobrym rozwiązaniem wówczas może być dom tzw. "bliźniak".

Pamiętamy przy tym, że odległość od granicy z sąsiadem (z każdej strony) winna wynosić min. 4m gdy mamy ścianę z drzwiami lub oknem albo 3m gdy otworów okiennych i drzwiowych nie ma. Ale gdy zdecydujemy się wspólnie z sąsiadem na zabudowę działek domami bliźniakami, a więc na budowę domów "na styk" w granicy działek, wówczas zyskujemy te 4m z drugiej strony budynku i mamy w efekcie powiększony o te 4m ogród - pozwala to na lepsze zagospodarowanie wolnej powierzchni działki.

Budynki nie muszą być wcale lustrzanym odbiciem - najczęściej jednak tak właśnie są budowane.
Jeżeli na dodatek jesteśmy w zażyłych stosunkach z sąsiadami, możemy zdecydować się na nie rozdzielanie posesji ogrodzeniem. Wówczas front budynku oraz ogród będą bardziej okazałe i efektowne. Zazwyczaj sąsiad to najlepsza ochrona mienia - szczególnie wtedy, gdy planujemy dłuższy wyjazd, czy urlop poza domem.

Warto też zwrócić uwagę na styk obu domów - aby można je było traktować jako domy w zabudowie bliźniaczej, muszą być one postawione na niezależnych oddzielnych ławach fundamentowych, mieć oddzielne i niezależne konstrukcje i być oddzielone od siebie przerwą dylatacyjną od ław aż do dachu. Każda część budynku musi więc funkcjonować samodzielnie i musi stanowić konstrukcyjnie samodzielną całość.

Korzyści ekonomiczne z budowy bliźniaków

Takie rozwiązanie pozwala na oszczędności w porównaniu z tradycyjnym budynkiem jednorodzinnym.
  • wspólna ściana to mniejszy koszt ocieplenia budynku (izolacji zewnętrznej) oraz mniej tynku zewnętrznego
  • oszczędności na ogrzewaniu - wspólna ściana pozwoli nam zaoszczędzić na ogrzewaniu - mniej ciepła ucieka
  • wspólne przyłącza wodno-kanalizacyjne, elektryczne czy telekomunikacyjne - to też oszczędność w kosztach budowy
  • prowadzenie wspólnej budowy z sąsiadem, to też niższe koszty. Przy większych partiach materiałów możemy zyskać większe rabaty, wspólny transport materiałów na budowę, jeden dojazd koparki do wykopów fundamentowych, jeden dowóz betonu na budowę, wzajemna pomoc przy wznoszeniu domów, to niewątpliwa zaleta. Ale jak pewnie zauważyliście będzie tak, jeśli oba budynki będą powstawały równocześnie.

Ograniczenia związane z zabudową bliźniaczą

Pomimo wielu walorów domy bliźniacze mają też kilka wad, które mogą zniechęca inwestorów od takiego rozwiązania.
  • Wspólna ściana i bliskość sąsiedzka niesie ze sobą również niedogodności.
  • Decydując się na budowę takiej nieruchomości trzeba się z nimi liczyć - np. hałasem za ścianą.
  • W bliźniaku ściany zewnętrzne tworzą wspólną przestrzeń architektoniczną, dlatego przy remoncie elewacji i zewnętrznych części budynku trzeba się liczyć ze zdaniem sąsiada. Problemy mogą pojawić się więc w przypadku remontów - wymiany dachu czy odnowienia elewacji budynku.
  • Będziemy mieli też i ograniczone możliwości rozbudowy swojego domu.

Ogólnie mówiąc - dają mniejszy poziom komfortu i prywatności w porównaniu z budynkami wolnostojącymi.
dwa domy bliźniaki

domy jednorodzinne - bliźniaki

zabudowa bliźniacza

domki bliźniaki
Polecane: